T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Müzeler Haftası Etkinlikleri

04.05.2017 tarihinde İlimiz, Atakum İlçesi, Kurupelit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Samsun Müze Müdürlüğü tarafından ‘’Samsunda Kültür Varlığı Tahribatı ve Kaçakçılığı Faaliyetleri ve Önleme Yolları’’ ile ‘’ ilimizin Arkeolojik ve Kültürel Zenginlikleri’’ konulu bilinçlendirme ve bilgilendirme amaçlı sunum yapıldı.
Vali Yardımcısı Sayın Dr. Hakan KUBALI, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ömer Pamuk, Okul Müdürü Atnan EMRE ile Öğretmenler ve çok sayıda Öğrencinin ka...tılımıyla gerçekleştirilen sunumlar Samsun Müze Müdürlüğü Arkeologları Emine YILMAZ ve Uğur AKYÜZ tarafından sunuldu.
Vali Yardımcısı Sayın Dr. Hakan KUBALI Tarih ve Tarih Yapıcılarının önemi, Kültürel Miras birikiminin gelecek kuşaklara aktarımı, Atatürk’ün Tarih ve Kültüre verdiği önem ve gençlerin sosyal hayat, eğitim hayatlarındaki kazanımları temalı bir konuşma yaptı.
Arkeolog Emine YILMAZ sunumunda, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan eski eser kaçakçılığının dünya genelinde son yıllarda artış göstermiş olduğunu, özellikle komşu coğrafyadaki siyasi ve sosyal karışıklık ile savaşlar nedeniyle kültür varlıklarının tahrip ve talan edildiğini, Ülkemizde kültür varlığı tahribi ve talanına karşı çok kalıcı önlemler alındığı, konu ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yapmanın bu önlemlerin önemli bir ayağını oluşturduğunu vurguladı.
Arkeolog Uğur AKYÜZ ise İlimizdeki arkeolojik ve kültürel değerleri tanıtarak taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını koruma ve tanıtmanın önemini vurguladı.


2.jpg  1.jpg  3.jpg  6.jpg